Z roku na rok opieka medyczna dla zwierząt coraz bardziej się rozwija. Pojawiają się nowe, wcześniej nieznane lub rzadkie specjalizacje. Jedną z dziedzin, w której zauważalny jest znaczny rozwój, jest dermatologia weterynaryjna.
Dermatolodzy dla zwierząt są odpowiedzialni za diagnozowanie i leczenie wielu chorób i zaburzeń skóry zwierząt. Często, oprócz praktyki weterynaryjnej, prowadzą wykłady akademickie dla studentów weterynarii, prowadzą i publikują różnego rodzaju badania naukowe, opracowują produkty lecznicze dla zwierząt i często udzielają specjalistycznych konsultacji weterynarzom o specjalizacji ogólnej.
Weterynarz dermatolog – zakres obowiązków
Obowiązki dermatologów weterynaryjnych zatrudnionych na uczelniach mogą obejmować prowadzenie wykładów, nadzorowanie prac laboratoryjnych, nadzorowanie badań studenckich oraz konsultacje ze studentami.
Z kolei weterynarz dermatolog zatrudniony w lecznicy dla zwierząt, najczęściej świadczy specjalistyczne usługi weterynaryjne, m.in.:
- dokonuje oceny ogólnej stanu zdrowia zwierzęcia przed leczeniem
- wykonuje testy i procedury diagnostyczne, m.in. badania stanu skóry, czy biopsje
- nadzoruje pracę techników weterynarii lub innego personelu pomocniczego
- dokonuje interpretacji wyników badań i decyduje o dalszym przebiegu leczenia
- przeprowadza operacje
- prowadzi szczegółową dokumentację weterynaryjną leczonych zwierząt
Dermatolodzy weterynaryjni zajmują się także leczeniem takich dolegliwości, jak wypadanie sierści, infekcje pasożytnicze, nowotwory oraz wielu innych chorób skóry, paznokci i uszu zwierząt.