Makrama

 Makrama to prosta technika wiązania węzłów, którą można wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju rzeczy.

Aby rozpocząć pracę z makramą, będziesz potrzebować:

  • kawałek sznurka jak np. Sznurek Yarnart
  • nożyczki lub nóż (do przecięcia sznurka)
  • haczyk lub inny wieszak, do którego można przymocować gotowy element
  • dowolny materiał na zakończenie, np. koraliki lub cekiny (opcjonalnie)

Pierwszym krokiem jest przycięcie sznurka na odpowiednią długość. Sznurek Yarnart ma aż 3 metry, więc powinno wystarczyć Ci na kilka podejść.

Następnie weź kawałek sznurka i zaplót go wokół haczyka lub innego wieszaka, tak aby utworzyło się 8 nitek.

Kolejnym krokiem jest wiązanie pierwszego węzła. Polega on na tym, że przechodzisz jeden koniec sznurka przez drugi i zaciskasz go, tak aby powstał mały węzełek.

Następnie bierzesz jeden z końców sznurka i przechodzisz go przez wszystkie 8 nitek. Teraz masz 2 możliwości – albo zaczniesz wiązać kolejny węzeł, albo zaczniesz pleść makramę.

Jeśli chcesz kontynuować wiązanie węzłów, to po prostu powtarzasz czynności z poprzedniego kroku. Aby natomiast rozpocząć plecenie, bierzesz jeden koniec sznurka i przechodzisz go przez sąsiedni koniec (nie przez środek!).

Teraz, aby utrzymać niteczki w jednej linii, musisz je zacisnąć. Możesz to zrobić na 2 sposoby – albo robisz to samodzielnie, trzymając niteczki między kciukiem a palcem wskazującym, albo przytrzymujesz je końcem drugiego kawałka sznurka.

Kiedy już masz niteczki utrzymane w jednej linii, bierzesz kolejny koniec sznurka i przechodzisz go ponownie przez sąsiedni koniec. Teraz powtarzasz cały proces – trzymasz niteczki w jednej linii i zaciskasz je, a następnie bierzesz kolejny koniec sznurka i przechodzisz go przez sąsiedni koniec.

Powtarzasz te czynności tak długo, aż osiągniesz pożądaną długość. Aby zakończyć plecenie, wystarczy, że zaczniesz wiązać kolejne węzły.

Na sam koniec możesz również przytwierdzić dodatkowe elementy – np. koraliki lub cekiny – do końca makramy.

Related Posts

Dlaczego warto się zdecydować na zakup pięknego płaszcza na zimę?

Zima to pora roku, do której trzeba się przygotować. Jest zimno i trzeba być na to przygotowanym. Prawdopodobnie już wiesz, że musisz nosić ciepłe ubrania, ale to…

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przy wyborze nowych drzwi wewnętrznych, ale w końcu wszystko zależy od tego, jak drzwi wyglądają i jak sprawdzają się w Twoim…

Z czego wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne są ważnym elementem Twojego domu, którego nie powinieneś pominąć podczas projektowania nowej przestrzeni lub podczas przebudowy. Oddzielają one pomieszczenia od siebie i wpływają na wygląd…

Eleganckie spodnie dla panów – spośród czego można wybierać?

Spodnie męskie to świetny sposób na dodanie stylu do swojej garderoby. Do wyboru jest wiele różnych stylów i fasonów tego ubioru. Każdy znajdzie coś dla siebie –…