Czym jest równowaga PEH?

Masz suche, puszące się włosy? A może wręcz przeciwnie – są oklapłe i obciążone? Czas najwyższy poznać tajniki świadomej pielęgnacji włosów! Jej filarem jest równowaga PEH. Co kryje się pod tym pojęciem?

Równowaga PEH w pigułce 

Równowaga PEH to specjalny sposób pielęgnacji włosów, który polega na dostarczeniu im niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach. PEH pochodzi od pierwszych liter tych składników: P jak proteiny, E jak emolienty i H jak humektanty. Jak poznać, których składników Twoje włosy potrzebują najbardziej?

Proteiny na matowe włosy

Proteiny, inaczej białka, odpowiadają za regenerację i odbudowę włosów. Są to takie “cegiełki”, które nadają kosmykom zdrowy wygląd, wypełniają mikrouszkodzenia i dodają blasku. Kiedy włosom brakuje protein, stają się matowe i oklapnięte. 

Proteiny występują w dwóch formach – zwierzęcej i roślinnej. Do pierwszych zaliczymy keratynę, jedwab, elastynę, kolagen i proteiny mleczne, a do drugich – białka owsa, ryżu czy pszenicy. 

Emolienty – ratunek dla suchych i szorstkich kosmyków

Emolienty to “powłoka” włosów. Ich zadaniem jest zabezpieczenie kosmyków przed zniszczeniami zewnętrznymi i zatrzymanie wartościowych składników w ich łuskach. Emolienty nadają włosom miękkość i gładkość. Ich niedobór objawia się w nadmiernej lekkości, suchości i szorstkości włosów. 

Emolienty występują w postaci olejów, wosków, silikonów, olejów mineralnych i lanoliny.

Humektanty – broń w walce z oklapniętymi włosami 

Humektanty, czyli gliceryna, sorbitol, aloes, pantenol czy żel lniany, mają właściwości higroskopijne, a dzięki temu odpowiadają za nawilżenie włosów.  Włosy bez humektantów są matowe i oklapnięte. 

Maski i odżywki z proteinami, emolientami i humektantami oferuje marka Hairy Tale Cosmetics. W Drogerii Pigment znajdziesz kosmetyki skomponowane ze starannie wyselekcjonowanych składników, przeznaczone do włosów o różnej porowatości. Sprawdź ofertę i skomponuj własny zestaw pielęgnacyjny!